Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Truhlářská dílna na starých obrazech

.

V tomto článku bychom se s Vámi rádi podělili o tři stará vyobrazení truhlářské (případně tesařské) dílny. Ukazují dílnu tak, jak vypadala v 19. století. Je zde vyobrazeno vybavení, nářadí a některé druhy práce. No a u nás to vypadá podobně.

První obraz je dílem švédského malíře a ilustrátora Carla Larssona (1853 - 1919). Ukazuje prostou dílnu, spíše tesařskou, než truhlářskou. V centru obrazu je tesař hoblující trám mackem. Trám je opřený o hoblici pod oknem, z druhé strany podložený stoličkou. Dílna je celkem chudě vybavená, kromě macku nejsou vidět žádné další hoblíky, vpravo nahoře vidíme na stěně dláta a rámové pily, u zadní stěny je spíš jen naznačena tesařská koza. Podél stěn je mnoho materálu, na zemi plno hoblin. 

Druhý obraz namaloval anglický malíř John Everett Millais (1829 - 1896). Jeho námětem je Svatá rodina, a jak jistě víte, svatý Josef byl tesař. I tato dílna je prostá (opět spíše tesařská, v centru je jednoduchá hoblice, na ní výrobek - zřejmě dveře spojené na svlaky. Na stěně za postavami vidíme skromné nářadí, rámovou pilu neobvyklého tvaru, úhelník, nebozez, nejaké kleště a dláta. Atmosféru dílny dokreslují prkna opřená vzadu vpravo a hobliny na zemi.

Třetí obraz je z našeho pohledu nejzajímavější. Jeho autorem je rakouský malíř Johann Baptist Reiter (1813 - 1890), který sám byl synem truhláře. Obraz ukazuje dílnu někdy z období biedemeieru, tedy první poloviny 19. století. Práce v dílně se účastní celá rodina, tovaryši i učedníci. Uprostřed všemu velí mistr, v pravé ruce drží hoblík, za ním je hoblice s upnutým prknem a položeným mackem. Mistr něco vysvětluje mladíkovi, který drží v pravé ruce rejsek. Za mistrem v zadu jsou dva tovaryši, kteří rozřezávají prkna na dýhy, a vlevo od nich učedník pracující s hoblíkem. Zajímavé jsou také tři ženy vlevo a to, co dělají. Žena v červené zástěře a modrém šátku míchá červenou barvu, žena v modrém za ní maluje nějaký kus, truhlu nebo položenou skříň. Starší žena v zelené haleně dělá polituru na dýhovaný stolek, který se leskne téměř jako zrcadlo. V dílně jsou i děti, do dveří právě vcházejí zákazníci.

Na stěně za mistrem je k vidění různé nářadí, jsou tam zejména rámové pily, nahoře na polici jsou nějaké svorky, pod nimi hoblíky, úhelníky a dláta. Taky je tam zavěšená ruční vrtačka. Nad dveřmi jsou uskladněné hrnce na výrobu pojiv a barev.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku