Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Dřevěné hřebíky

.

Dřevěné hřebíky představují starý způsob spojování dřeva, nejčastěji se používaly k přibíjení různých lišt, spojování dílů nábytkových korpusů, k přibíjení prken na svlak (bez rybiny), k přibíjení zad na korpusy nebo prken na rámy. Naopak se nepoužívaly k přibíjení podlahových prken, tam se používaly hřebíky kované.

 

Dřevěné hřebíky

 

dřevěné hřebíky

Dřevěné hřebíky našly široké uplatnění také z toho důvodu, že byly snadno dostupné a levné, mnohem levnější než hřebíky kované, v podstatě si je každý řemeslník mohl vyrábět sám podle potřeby prakticky zadarmo.

Jednou z výborných vlastností dřevěných hřebíků je právě jejich měkkost, respektive stejná tvrdost, jako má okolní materiál. Při namáhání dřeva nehrozí vykotlání a uvolnění jako u kovových. V případě potřeby, například při opravě, je snadné hřebíky prostě odvrtat a nahradit novými.

dřevěné hřebíky

Na výrobu dřevěných hřebíků se nejčastěji používala polotvrdá dřeva (zejména olše, dále jilm, topol, javor) a nebo prostě dřevo, ze kterého byl výrobek. Dřevěné hřebíky se také daly koupit již připravené, máme starou krabici se zakoupenými malými dřevěnými hřebíky, a na obalu je dokonce vyobrazený seznam vyráběných druhů dřevěných hřebíků (a zřejmě i ševcovských floků) podle velikostí. Produkt je označen názvem "Modrá hvězda".

dřevěné hřebíky


Použití dřevěných hřebíků je velmi snadné: oba spojované díly se přiloží případně přilepí k sobě a oba najednou se provrtají nebozezem. Do otvoru se pak zarazí připravený hřebík, který přečnívá z obou stran (může být potřený lepidlem, ale jde to i bez něj). Tyto konce se pak zaříznou a upraví hoblíkem nebo dlátem pěkně do roviny s ostatním materiálem. A nebo se naopak konce nechají kousek přečnívat a dlátem se vytvoří dekorativní hlavička.

Ozdobná lišta připevněná dřevěnými hřebíkyozdobná lišta připevněná dřevěnými hřebíky

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku