Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Ozuby (cinky, rybina)

.

Ozuby, nebo-li lidově cinky, představují základní rohový spoj vynikající svou pevností. Mohou být otevřené, polokryté nebo celokryté.

 

cinky

Základ tohoto spoje je v tesařském přeplátování na rybinu. Doklady o používání ozubů pochází už ze starověkého Egypta. Ozuby mají své uplatnění v konstrukcích nábytkových korpusů, truhel, zásuvek a podobně.

cinky, ozuby

cinkovaný roh staré truhly

Otevřené ozuby představují základní variantu, jsou vidět z obou kolmých stran výrobku a používají se tam, kde není takový nárok na vzhled. Na druhé straně ovšem samotné viditelné cinky mohou být krásným dekorativním detailem nábytku.

ozuby

otevřené ozuby

Pokud chceme spoj skrýt, můžeme použít buď ozuby polokryté nebo celokryté. Polokryté ozuby se využijí tam, kde je pohledová pouze jedna strana výrobku, například čelo zásuvky. Celokryté ozuby jsou úplně skryté uvnitř výrobku. V praxi se tolik nepoužívají.

polokryté ozuby

polokryté ozuby

polokryté ozuby

polokryté ozuby

Výroba cinků není úplně snadná, vyžaduje zručnost a hlavně přesnost. Výroba celokrytých ozubů bývala součástí učňovských zkoušek. K výrobě cinků potřebujeme pilku čepovku, palici a dláto. Postupu výroby ozubů se věnuje samostaný článek.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku