Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Pažení, paz

.

Pažení je jednochuchá stará dřevěná konstrukce (jedna z nejstarších), původem tesařská, využívaná k vytváření stěn a příček v hospodářských budovách (odtud slovo přepažit), postupně přenesená i do truhlářských konstrukcí.

pažení 

Základ pažení tvoří kolmé hranoly zvané štenýře, do kterých jsou vytvořené podélné drážky do tvaru písmene V. Původní štenýře byly tvořené kulatinou zatlučenou do země. Do drážek se pak zasunují prkna na koncích zahoblovaná nebo seseknutá sekerou po stranách do špičky. Prkna jsou zasunutá kolmo na štenýře, jednotlivá prkna jsou mezi sebou spojená podélně stejným způsobem.

Odtud vedl další krok ke vzniku nábytku, jehož základem byly hranolové nohy v rozích a boky vytvořené z prken pomocí pažení. Prkna byla zajištěna kolíkem proti vypadnutí. Takto byly kostruované románské a gotické truhly.

Tento spoj se dále vyvíjel, drážka tvaru V se změnila na pravoúhlou a stala se základem pro spoj na pero a drážku, který je z pažení odvozen. Drážka se vytvářela pazníkem (speciální sekerka), pazním hoblíkem a pazním pořízem. Dodnes se tak vyrábějí šindele.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku