Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Základní hoblíky sloužící k opracování rovných ploch

.

Základní hoblíky, které měl každý truhlář. Patří sem uběrák, hladík, klopkař, cidič, zubák a macek.

Uběrák

Uběrák se používá k základnímu opracování plochy, jak napovídá jeho název, k ubírání materiálu. Jsou dva druhy uběráků: první skupina má plaz vypouklý do oblouku směrem ven, a zároveň i ostří želízka je zakulacené a svým tvarem kopíruje tvar plazu. Druhá skupina uběráků má pouze oblé ostří, ale plaz je rovný. Díky svému tvaru uběrák odebírá silnější vrstvu dřeva a připravuje tak materiál k dalšímu opracování. Povrch opracovaný uběrákem není hladký, jsou na něm výrazné prohlubňovité stopy. Tento povrch je obvykle ponechaný na místech nábytku, která nejsou vidět, hlavně na zadní a spodní straně např. skříně nebo komody. Přesto i povrch opracovaný pouze uběrákem má své kouzlo a vypadá velmi dekorativně.

Vypouklý plaz a železo uběráku

Plocha ohoblovaná uběrákem

Hladík

Nejjednodušší hoblík k základnímu ohoblování. Hladík se může použít rovnou na neopracovaný povrch, anebo na povrch již předtím ohoblovaný uběrákem. Povrch opracovaný hladíkem je možné už považovat za hotový, tak jako tomu bývalo v dobách před vynalezením klopny, a nebo ho můžeme dále ohoblobat klopkařem k ještě vyšší dokonalosti.

Hladík

Klopkař - hladík vylepšený o klopnu

Hoblík klopkař je v podstatě hladík, ale liší se od něj v jednom důležitém detailu, a to je již zmíněná klopna (klopka). Je to další železo přidané ke původnímu železu. Toto želízko způsobuje lepší zalamování třísky a vytvořený povrch je hladší. Klopna může být i u dalších hoblíků, nejen u klopkaře.

Klopkař

Klopakř - železo

Železodo hoblíku s klopnou

Cidič

Hoblík s klopkou, který má na rozdíl od klopkaře strměji postavené železo. Používá se hlavně na tvrdé dřevo a dále také k hladkému opracování dýhovaných ploch, a k zahoblování inkrustace (zdobení nábytku vykládáním pomocí kousků z jiných druhů dřev, podobné intarzování, ale zdobící prvky jsou v případě inkrustace silnější než dýha).

Cidič

Macek

Dlouhý hoblík s rukojetí vzadu, svou délkou je uzpůsoben k vyrovnání velkých ploch a k vyrovnání hran prken a fošen, které se k sobě lepí na sraz. Obdobně se s ním rovnají hrany podlahových prken. Existují macky různých velikostí, používají se nejen v truhlářství ale i v tesařství. Některé opravdu velké macky by neutáhl jeden řemeslník a proto s nimi musí pracovat více řemeslníků najednou -  macky dvojmužné i trojmužné. Používaly se hlavně na rovnání trámů.

Macek

Zubák

Zubák má železo postavené pod velkým úhlem a ostří není hladké, ale tvořené řadou malých ostrých zubů. Používá se na plochy, které se mají lepit k sobě, aby lépe držely. Varianta s menšími zoubky se používá na dýhované plochy.

ZubákŽelezo do zubáku

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku