Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Hoblík - rozebrání, broušení, sestavení a seřízení

.

V návodu ukážeme, jak se nabrousí železo do hoblíku, aby bylo správně ostré a odvedlo dobrou práci. Protože se jedná o polodrážkovník určený pro práci napříč léty, má ještě krojidlo (předřez), které dřevo nařízne a zabrání tak vytrhání vláken. Taktéž krojidlo se musí nabrousit.

 

1. V prvním kroku rozebereme hoblík, to znamená vyndáme železo a odšroubujeme krojidlo. Železo se vyndavá u různých hoblíků různě: u článkovníků se uvolní poklepem paličkou na výřez v klínku, který zajišťuje železo, u macka poklepem na přední část hoblíku, bývá tam za tím účelem kovová ploška nebo čep, u hladíků a klopkařů se klepe zezadu, i tam bývá kovový čep.

broušení hoblíku

2. Připravíme si dva brousky, hrubý pískovcový a jemný břidlicový, anebo dvouvrstvý z umělého kamene, který je běžně k zakoupení, a namočíme je do vody. Potom začneme brousit krojidlo. Nejdříve na hrubší brousek přiložíme sešikmenou část ostří celou plochou a kroužíme s ní po ploše brousku. V tomto případě je ostří dvojité, nabrousíme obě strany.
namočené brousky

broušení hoblíku

3. Brousíme tak dlouho až na opačné straně ostří na úplném konci vznikne tzv. "jehla". Není vidět, jen se dá cítit hmatem při přejetí prsty. Je to vlastně tenký konec okraje ostří otočený směrem ven vzniklý vlivem předchozího obroušení. Tato "jehla" se musí odstranit. K tomu se použije jemný brousek, na něj se přiloží železo z rovné strany po celé ploše a opět se s ním jemně krouží po ploše brousku. Dál už pokračujeme na jemném brousku, po pár tazích se želízko otočí zpátky na sešikmenou stranu, znovu se ním krouží a takto střídáme strany a pokračujeme, dokud "jehla" nezmizí.
brpušení hoblíku

 4. Teď to samé s železem. Je třeba dát pozor, aby železo při broušení šikmé strany ostří dobře leželo celou plochou ostří na brousku. Pozná se to tak, že železo přiložíme nejprve trochu šikmo, pak ho položíme a tím se vytlačí voda, která byla vespod.
broušení hoblíku

broušení hoblíku

5. Zopakujeme postup jako s krojidlem - nabrousit ostří na hrubším brousku, otočit, a znovu několikrát obtahnout obě strany na jemnějším brousku. Správně naostřené železo bez námahy oholí chlupy na ruce truhláře.
železo

broušení hoblíku

6. Nyní můžeme hoblík sestavit nazpátek. Nasadíme a zašroubujeme krojidlo, zasuneme železo a pomocí klínku ho zajistíme. Klínek se zarazí kladívkem.

sestavení hoblíku

sestavení hoblíku

sestavení hoblíku

7. Nakonec je potřeba hoblík seřídit. Dělá se to šetrným poklepáním kladívkem. Železo musí lehce přesahovat přes plaz, tím je daná tloušťka špony (hobliny). Špona má být silná asi jako tenký list papíru ("špona jako list"). Příliš silná špona znamená větší odpor a námahu při práci a horší výsledný povrch. Pokud železo přesahuje málo, povysune se lehkým poklepem kladívka. Když přesahuje moc, poklepe se na zadní stranu hoblíku. Železo se dotahne poklepáním na klín. Srovná se také správná výška krojidla a utáhne se šroubem. Tím je hoblík připraven k práci.
seřízení hoblíku

sestavení hoblíku

    Takováto drážka jako na obrázku potřebuje na svůj vznik asi 20 tahů hoblíkem.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku