Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Postupy a návody

Selská židle - 3. část

.

V tomto článku přinášíme slibované dokončení miniseriálu o výrobě tradiční selské židle. Ukážeme si výrobu vyřezávaného opěradla a konečné sestavení celé židle.

Selská židle - 2. část

.

Vítejte u druhého dílu miniseriálu na téma výroby selské židle ručně a postaru (jak je u nás zvykem). V této části se budeme věnovat výrobě nakročených nohou a jejich začepování do sedáku.

Selská židle - 1. část

.

selké židle náhled

Začínáme malý seriál o tom, jak pěkně postaru vyrobit typickou selskou židli s vyřezávaným opěradlem a rozkročenýma nohama. Seriál bude mít tři části. V první části popíšeme výrobu sedáku se svlaky, druhá část se bude věnovat výrobě nohou a jejich začepování, ve třetím díle vyrobíme zdobené opěradlo.

Postup výroby hmoždíku

.

Hmoždík slouží jako prostředek ke spojování prken tvořících širší desku, vetšinou jako doplněk spoje na svlak. Říká se mu také mašle nebo vlaštovčí ocas. Vyskytuje se například jako součást konstrukce stolních desek nebo dveří. Postup výroby hmoždíku je celkem jednoduchý.

Hoblík - rozebrání, broušení, sestavení a seřízení

.

V návodu ukážeme, jak se nabrousí železo do hoblíku, aby bylo správně ostré a odvedlo dobrou práci. Protože se jedná o polodrážkovník určený pro práci napříč léty, má ještě krojidlo (předřez), které dřevo nařízne a zabrání tak vytrhání vláken. Taktéž krojidlo se musí nabrousit.

Výroba svlaku pomocí ručních hoblíků

.

výroba svlaku

Svlak (spolu s cinky) patří mezi nejpopulárnější spoje na našich kurzech. V tomto návodu si ukážeme, jak se svlak pomocí ručního nářadí (hoblíků, pilky svlakovky, ruční pily a dláta) vyrobí. Tento konkrétní  svlak je součástí dvířek misníku a je zde proto, aby se zabránilo zkroucení materiálu dvířek.

Malba misníku

.

malba na misník

Ukázka jednoduché malby na lidový nábytek. Tento misník byl vyroben pouze pomocí ručních nástrojů, malba je spíše jen volně inspirována lidovými vzory.

Opracování složitě vyřezávané hrany pomocí hoblíku "vlaštovky"

.

hrana

Tématem toho článku je ukázka práce s hoblíkem zvaným lidově vlaštovka. Nazývá se také pořízník nebo srovnávač. Vlaštovky jsou většinou kovové a používají se na opracovávání složitě tvarovaných vyřezávaných hran, kde běžné hoblíky nemají šanci. Uplatnění ale mohou nalézt i jinde. Na obrázcích je ukázaný postup opracovávání takové hrany. Jde o bok budoucího misníku.

Okno do roubenky 1 - špaleta a obložky

.

Následující fotografie ukazují postup výroby okna do roubené chalupy do Chanovického skanzenu. Jde o kopie starých, již nepoužitelných oken. První část je věnovaná výrobě špalety a obložek.

Zajištění čepu kolíčkem

.

V tradičním truhlářství se často využívaly spoje takzvaně "nasucho", bez použití lepidel. Jejich výhodou byla (kromě toho, že se nemusely lepit) možnost v případě potřeby spoj rozebrat a opět znovu sestavit. Tyto spoje se obvykle zpevňovaly kolíčky.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku