Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Selská židle - 1. část

.

Začínáme malý seriál o tom, jak pěkně postaru vyrobit typickou selskou židli s vyřezávaným opěradlem a rozkročenýma nohama. Seriál bude mít tři části. V první části popíšeme výrobu sedáku se svlaky, druhá část se bude věnovat výrobě nohou a jejich začepování, ve třetím díle vyrobíme zdobené opěradlo.

Pro ty, kteří by měli zájem vyzkoušet si celou výrobu této židle pod odborným vedením, jsme připravili speciální čtyřdenní kurz ve dnech 7. až 10. května 2015. Více podrobností najdete v sekci truhlářské kurzy.

Selská židle - 2. část
Selská židle - 3. část

 

selská židle - výroba

Jako základ a vzor posloužila stará židle bez opěradla, ze které byly odvozeny rozměry a tvar sedáku a nohou.

Sedák židle je tvořený ohoblovanou deskou zpevněnu na spodní straně dvěma masivními svlaky. Samotný sedák je ze smrkového dřeva, svlak z buku pro větší pevnost. Tloušťka sedáku je cca 2,8 cm.

1. Připravíme si prkna na budoucí sedák, podle šířky materiálu buď jedno nebo dvě. Letokruhy půjdou zleva doprava, nikoli zepředu k opěradlu, jak je snad zřejmé z fotek. Prkna ohoblujeme (postup ručního hoblování) a pokud bude sedák tvořen dvěma prkny, což je pravděpodobnější, protože široká prkna jsou hůře dostupná, slepíme je k sobě natupo kostním klihem nebo jiným vhodným lepidlem a stáhneme svěrkami. Hrany se před lepením musí srovnat mackem.

hoblování ručním hoblíkem

Na desku si nakreslíme tvar sedáku a vyřízneme. V našem případě jsme měli šablonu, kdo šablonu nemá, může vycházet z nejobvyklejších rozměrů sedáku cca 40 cm x 40 cm. Tvary sedáků byly v minulosti rozmanité, nejčastěji tvar lichoběžníku se zkosenými rohy vpředu, nebo různě zaoblené. Každý řemeslník na to měl nějaké šablony, podle kterých řezal.vyříznutí tvaru sedáku selské židle

selská židle - výroba sedáku

2. Aby byla deska dostatečně pevná a nekroutila se působením změn teploty a vlhkosti, používají se na její zpevnění svlaky. Do těchto svlaků se také začepují nohy, proto musí být dostatečně masivní a odolné.

Umístění svalků naznačíme na desku sedáku podle šablony, která má umístění svlaku vyznačené podle vzorové židličky. Svlaky se budou zasouvat od zadní strany, vepředu nebudou dosahovat až na okraj. Oba svlaky na sebe nejsou vzájemně vodorovné, vzadu se mírně sbíhají k sobě. (Záleží na tvaru sedáku, který je vepředu širší než vzadu.)

výroba selké židle, vyznačení svlaku

výroba selské židle - zakreslení svlaku

Podrobný popis výroby svlakového spoje najdete také zde. Postupujeme stejným způsobem. Nejprve připravíme drážku pro svlak. Podle předem připravené lišty se skosenými hranami vyřízneme zářezy svlakovou pilkou. U přední hrany sedáku neřežeme až do kraje.

výroba selské židle, příprava svlaku

Materiál mezi zářezy vydlabeme, zbytek začistíme hoblíkem kocourem.

selksá židle - výroba svlaku

Drážka vlevo (vzdálenější) je začištěná kocourem, drážka vpravo je zatím jen opracovaná dlátem.

selská židle - drážky pro svlak

Pak přijde na řadu samotný svlak. Připravíme si hranol potřebné velikosti (zde z bukového dřeva), a svlakovníkem vyhoblujeme rybinové drážky, kterými se svlak zasune do sedáku.

selská židle - svlak

Ukončení svlaku na přední straně sedáku: vrchní část je delší než část s drážkou a její konec je zaříznutý mírně do oblouku, aby kopíroval tvar sedáku.

svlak

Všechny ostré hrany svlaku jsou sešikmené hoblíkem. Nyní je svlak připravený k zasunutí do drážky.

selská židle - sedák se svlaky

Přečnívající konce svlaků na zadní straně sedáku se odříznou.

výroba selské židle

Nakonec pomocí vlaštovky začistíme celý sedák po obvodu. Zároveň zkosíme ostré hrany. Další možnost je pomocí vlaštovky celou hranu sedáku zaoblit.

selská židle

zaoblení hrany sedáku - výroba selské židle

Příště budeme psát o tom, jak se vyrobí a začepují do sedáku nohy.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku