Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Přeplátování

.

Přeplátování je starý jednoduchý způsob spojování dřeva, který má svůj základ v tesařských konstrukcích (jako všechny staré truhlářské spoje).

přeplátování

 

Tento spoj není příliš náročný na výrobu, ale také není nijak zvlášť pevný a vždy je nutné ho slepit (zklížit), nebo zajistit kolíky či hřebíky, nebo obojí. Používá se hlavně na méně náročných výrobcích užitkového charakteru, jako jsou různé rámy (například sítě do oken), dvířka králíkáren a podobně. Ve starších dobách byly takto spojovány rámy zrcadel, které se následně dýhovaly a tím se výrobek zpevnil.

Existuje v různých provedeních. Základní – jednoduché přeplátování vznikne tak, že na koncích obou kusů se z jedné poloviny tloušťky odebere materiál a tím vznikne místo pro stejně upravený protikus. Další variantou, o něco složitější, je vytvoření pokosu. Na vrchní - pohledové - straně se zbylá část odřízne do pokosu (45 stupňů), zatímco na druhé - spodní části se odseká jen trojůhelníková část a vznikne tak na pohledové straně zdánlivé spojení do pokosu, které je ovšem o něco pevnější než klasický pokosený spoj. Vhodné na různé rámečky obrázků nebo zrcadel. Pokud je spoj určený jen na lehký rámeček, stačí ho slepit, ale tam, kde to esteticky nevadí, je možné přidat ještě kolíček pro zpevnění.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku